Jak dobrze zacząć prezentację?

Prezentacje

Pewnie zdarzyło Ci się oglądać takie wystąpienia („w realu” i online): wchodzi/pojawia się prelegent i zaczyna od „kilku zdań o sobie”.

Trochę jak w „Rejsie” (taka polska komedia z 1970 roku): „Urodziłem się w Małkini…” i tak dalej. 😉

Scena z filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego

To nie jest najlepszy początek. To bardzo popularny, wręcz oklepany sposób na rozpoczęcie prezentacji. Ale na pewno nie najlepszy.

​Dlaczego? Z co najmniej dwóch powodów.

​Po pierwsze: „wszyscy” tak robią. Jak wspomniałem, to popularny sposób rozpoczynania wystąpienia. Ludzie spodziewają się, że od tego zaczniesz. W rzeczach, których się spodziewamy, nie ma nic ciekawego. A Ty przecież chcesz wzbudzić ciekawość, zainteresowanie Twoim wystąpieniem, prawda?

​Po drugie: ludzie nie chcą słuchać o Tobie. Brutalnie mówiąc, Ty ich nic nie obchodzisz. Ludzie chcą wiedzieć, co masz dla nich. Co będą mieli z Twojej prezentacji? Czego nowego się dowiedzą? Co się dla nich zmieni po tym, jak Cię wysłuchają? Tak, dobrze widzisz. Napisałem „Co się dla nich zmieni”. Ludzie chcą zmiany.

​”Ale Adam, przecież trzeba się na początku przedstawić!” – często słyszę na moich warsztatach, gdy przekonuję uczestników do nieszablonowego rozpoczęcia prezentacji.

Oczywiście, że trzeba się przedstawić. Ale niech to będzie jedno – dwa zdania, a nie historia połowy życia i całej kariery. Czasami prelegenta na konferencji przedstawia konferansjer czy moderator, wtedy tym bardziej nie zaczynaj od powtórzenia swojego imienia i nazwiska.

​Temat „kim jestem i czego dokonałem” może być istotną informacją dla słuchaczy. Na tej podstawie mogą decydować, czy warto Cię słuchać. Ale wstęp do wystąpienia nie jest właściwym momentem na tę treść. Na to przyjdzie czas później. Najpierw musisz zyskać uwagę słuchaczy.

​W takim razie jak najlepiej zacząć prezentację?

​Dam Ci aż sześć dobrych sposobów, co Ty na to?

​1. Zaskocz słuchaczy mało znanym faktem.

Ludzie lubią ciekawostki. Ludzie lubią dowiedzieć się czegoś nowego. Zaciekaw ich w ten sposób. Zachęć ich do spojrzenia na coś z innej perspektywy, niż dotychczas.

​2. Opowiedz im wciągającą historię.

Najlepiej działają prawdziwe historie osobistych doświadczeń. To ważne, żeby historia była Twoja i autentyczna. Nie „pożyczona” i nie zmyślona. Dzięki temu zyskujesz wiarygodność w oczach odbiorców Twojego wystąpienia.

Druga ważna rzecz to temat historii. Świetnie przyjmowane są historie opisujące trudną sytuację oraz szczęśliwe wyjście z tej sytuacji. Przecież wszyscy lubimy szczęśliwe zakończenia, prawda?

Przepis na idealną historię? Trudna sytuacja w Twoim życiu, Twoje zmagania z nią zakończone powodzeniem. Na pewno znajdziesz w swoich wspomnieniach coś odpowiedniego nawet, jeśli w tej chwili kompletnie nic nie przychodzi Ci do głowy.

​3. A co powiesz na inspirujący cytat?

Wypowiedzi znanych postaci z historii to nieprzebrane źródło bezpłatnej inspiracji. Wybierz cytat znanej osoby pasujący do tematu Twojego wystąpienia i od niego zacznij swoje wystąpienie. Jeśli używasz ekranu, możesz wyświetlić tekst cytatu wraz z wielką podobizną autora. Skąd wziąć cytat? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę swój temat i dodaj „+cytat”. Nie ma za co 😉

​4. Zadaj pytanie.

Po prostu. Zapytaj słuchaczy o coś. Najlepiej o coś, co ich też dotyczy. Założymy się, że wyprostują się na krzesłach na widowni (albo przed komputerem, jeśli występujesz online) i zaczną się zastanawiać nad odpowiedzią? Zadaj pytanie i daj im kilka sekund ciszy. Zobaczysz magię takiego rozpoczęcia. I odpowiedz im na to pytanie. Od razu, w następnym zdaniu, lub najpóźniej na końcu prezentacji.

W ogóle, pytania są świetne do używania w prezentacjach. To temat osobny artykuł.

​5. Wyświetl krótkie wideo.

To niesamowite, jak my, ludzie, uwielbiamy „ruchome obrazki”, prawda? To dlatego, że wzrok pełni dominującą rolę w dostarczaniu informacji do mózgu. Niektórzy mówią o sobie, że są „wzrokowcami”. Inni mogą nie zdawać sobie sprawy, że nimi są. Naturalnie, ten krótki film, który pokażesz, powinien być jakoś związany z tematem Twojej prezentacji. Losowo wybrane wideo o kotkach też może przyciągnąć uwagę, ale Twojej wiarygodności nie pomoże. Jeśli uda Ci się użyć wideo skutecznie działającego na emocje, to masz gwarancję zainteresowania odbiorców i naprawdę mocne rozpoczęcie wystąpienia.

​6. Przykuj uwagę zdjęciem.

Jedno duże (na cały ekran) zdjęcie, zaskakujące (ale nie szokujące), skłaniające do refleksji, działające na uczucia. To będzie coś. Oczywiście, musisz się do tego zdjęcia jakoś odnieść w pierwszych zdaniach swojej wypowiedzi. I ono, podobnie jak wideo z punktu 5, powinno mieć coś wspólnego z tematem Twojego wystąpienia. Ale gdy to zrobisz dobrze, to będzie tysiąc razy lepsze otwarcie, niż sztampowy slajd z tekstem zawierającym temat Twojej prezentacji. Tak, tysiąc razy lepsze, bo przecież jeden obraz jest wart tysiąc słów! 👍

​Co o tym myślisz? Zgodzisz się, że takie „patenty” na rozpoczęcie wystąpienia (online lub „w realu”) są lepsze od nudnych, oklepanych wstępów?

​Mam dla Ciebie jeszcze coś fajnego – infografikę, którą możesz zachować i przejrzeć, gdy będziesz pracować nad kolejną prezentacją. Możesz ją pobrać tutaj.

​Wśród Twoich znajomych na pewno są ludzie, którym przyda się wiedza o prezentacjach. Udostępnij im moje materiały. Będą Ci wdzięczni!

Prezentacja Doskonała

Wszystko o prezentacjach w jednej książce

Wybierz ulubiony format, kup i doskonal swoje wystąpienia!

Zobacz również